0212 291 66 67 bilgi@sanatgezgini.com
0

SEPET

Sepetinizde hiç eser yok.

Beklan Kızılçay

Beklan Kızılçay

1968 yılında İstanbul’da doğdu.
1993 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Mühendisliği bölümünü bitirdi.
Eğitim yılları boyunca hocalarının teşvikleriyle resim çalışmalarına devam etti. Profesyonel anlamda ilk yağlı boya tablolarına 1994 yılında başladı. 2009 yılına kadar devam eden çalışmalarına bir süre ara vermek zorunda kaldıktan sonra 2017 yılından itibaren tekrar devam etti.
Sürreal tarzda ki çalışmalarıyla dikkat çeken Beklan’ın 1994-2009 yılları arasında yaptığı tüm eserler sanatseverler tarafından ilgi görmüş ve özel koleksiyonlar da yerini almıştır.

Sanatçının; sürrealizme olan ilgisi 1990’lı yılların ortalarında oluşmaya başladı.
Sürrealist anlatım  biçimi ve bir kompozisyonu anlatabilmek için hayal gücünü sınırlamayan, maddeleri, objeleri, doğayı, insanları, evrendeki her şeyin hayal gücü doğrultusunda kurgulanması kendisini sürrealist akıma çeken sebepler oldu.
Tablolarında genellikle insan doğası, yaşadıkları, beklentileri, ilişkilerini, doğal faktörlerle harmanlayarak gerçekçilikten çok uzaklaşmadan, genelde perspektif ve derinliği olan, plandan perspektife ve perspektiften plana geçişleri olan çalışmalar yapmaktadır.
Doğal ve yapay objelerle benzeşmeler üstünden ilerlemektedir. Tablolarında renk uyumu kendisi için çok önemlidir.
Genellikle birçok eserinde naturel ve pastel tonlar kullanırken kendisi için ön plana çıkan özel bir rengi vurgulamayı tercih etmektedir.
Çalışmalarında genellikle yaşantılarımızdaki gibi farklı hikayeleri yansıtmaktadır.
Her eserin kendi içinde farklı bir kurgu ve anlatım biçimiyle resmedilmesi ve kendine özgü renk ahenginin olması sanatçı için önem taşımaktadır.İşleniyor...