0212 291 66 67 bilgi@sanatgezgini.com
0

SEPET

Sepetinizde hiç eser yok.

Cem Bayoğlu

Cem Bayoğlu

1977 tarihinde İzmir'de doğdu ve ilkokuldan üniversiteye kadar olan eğitim hayatını İzmir'de tamamladı.
Fotoğrafa ilgisi, erken yaşta renkli pozitif filmleri gösteren bir projeksiyon cihazı sayesinde başladı.
2001 yılında, dil eğitimi için Avustralya'ya gitti ve buradan aldığı ilk dijital fotoğraf makinesi ile fotoğrafçılık kariyeri başladı.
Bu tarihten sonra fotoğraf ile hobi olarak ilgilenmeye devam etti.
2011 yılında İzmir'de ilk fotoğraf stüdyosunu açtı. 2013 yılında ise asıl önemli çalışmalarını yapacağı stüdyosunu faaliyete geçirdi.
2013 yılında, ABD'li feminist ve dram yazarı Eva Ensler tarafından kurulan V-Day hareketi kapsamındaki "One Billion Rising" kampanyasına destek amacı ile, kadına karşı şiddet teması üzerine ayrı ayrı hikayelerden kurguladığı ve toplam ondört fotoğraftan oluşan "One Billion Suffers" sergisini açtı.
Sergi, şiddet ve yok oluşa dikkat çekmek amacı ile, dünyada ilk kez bir sanal sergi olarak açıldı. Ondört gün boyunca yayında kalan sanal sergi bu süre sonunda yok oluşa dikkat çekmek amacıyla, sayfadaki tüm fotoğraf, beğeni ve yorumlar ile birlikte silindi.
2013 yılında, Almanya'nın Düren kentinde aktivist sanatçı Joe Stein tarafından başlatılan ve çeşitli ülke ve branşlardan toplam on üç sanatçının katılımı ile oluşturulan "What Color Is Abuse" ortak sergisine davet edildi. İlk sergi Duren kentinde bir kilisede gerçekleşti. Cem Bayoğlu'nun bu sergideki fotoğraflarından birisi, Almanya'da yayınlanan Weisser Ring dergisinin kapağında yer aldı.
2013 yılından itibaren birçok ünlü isim ve markaya, fotoğraf, müzik videoları ve reklam filmleri çekti.
2017 yılında, reklam filmini çektiği, Forum Bornova AVM tarafından başlatılan On bin Sıcak Kalp isimli sosyal sorumluluk projesi, Viyana'da gerçekleştirilen ICSC Solal Marketing 2017 Ödülleri / Corporate Social Responsibility kategorisinde altın madalya kazandı.
2019 yılında, kendisini yurt dışında temsil eden galeri aracılığı ile sanatsal çalışmaları ilk defa Paris Maison et Objet fuarında sergilendi ve dünyanın çeşitli ülkelerinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.
2020 yılı itibari ile Bayoğlu'nun üç sanatsal fotoğraf serisi bulunmaktadır; bunlardan Sinful Colors ve Underland serileri herhangi bir majör photoshop müdehalesi içermezken, Berceste serisindeki eserler diğer iki seriye tamamen zıt bir teknik olan dijital manipülasyonlardan oluşmaktadır.

SERGİLERİ
One Billion Suffers- On dört fotoğraftan oluşan kadına karşı şiddet temalı kişisel sergi
What Color Is Abuse- Kadına karşı şiddet temalı karma sergi-Almanya

İşleniyor...