0212 291 66 67 bilgi@sanatgezgini.com
0

SEPET

Sepetinizde hiç eser yok.

Hale Feriha Hendekcigil

Hale Feriha Hendekcigil

1992 yılında İstanbul’da doğan Hendekcigil’in sanatla tanışması çocukluk yıllarında oldu. Gittikçe çoğalan bu ilgi onu sanat eğitimi almaya yönlendirdi. Güzel sanatlar lisesi ile profesyonel olarak sanat eğitimine adım atan Hendekcigil, eğitimine Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Sanatı bölümü ile devam etti. Burada sanatına yön veren malzeme ile tanışan sanatçı, okuduğu dönemde uluslararası bir çok festival ve sempozyumda yer aldı. (International Camgeran Symposium – 1st Odunpazarı Hot Glass Festival – 4th Odunpazarı Hot Glass Festival). 

Üniversite yıllarında alanında adından sıkça söz ettiren dünyaca ünlü bir çok cam sanatçısı ile çalıştı.( Vladimir Klein, Pino Cherchi, Rob Stern, Jiri Pacinek, Janusz Pozniak, Grant Garmezy, Masayo Odahashi ,
Schepman, Simone Fezer ) Okuduğu dönemde otuzun üzerinde ulusal ve uluslararası sergide yer aldı. Dancing House Prague ve Glass Factory başta olmak üzere eserleri bir çok galeride sergilendi. Aynı dönem içerisinde Cam Ocağı Vakfı’nda çalışmalarını devam ettiren Hendekcigil dereceyle mezun olduğu cam bölümünün ardından 2014 – 2017 yılları arasında özel bir cam stüdyosunda sanat çalışmalarına ara vermeden devam etti. Bu süre içerisinde sanat yarışmalarında eserleri ödüle ve sergilenmeye değer görülmüştür. Hendekcigil’in bazı eserleri Stanislaw Libensky ve Glass Factory Koleksiyonu’nda yer almaktadır. 

Bu süreçte akademik anlamda atılımlar yapmak isteyen Hendekcigil 2016 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Cam Anasanat Dalı’nda yüksek lisans eğitimine başladı. Sanatçı , eğitiminin yanı sıra sanatsal çalışmalara ara vermeden devam etmektedir.

İşleniyor...