0212 291 66 67 bilgi@sanatgezgini.com
0

SEPET

Sepetinizde hiç eser yok.

Karakalem Tablolar

Filtre

Currently Shopping by

  1. Baskı Teknik: Gravür

Gravür Baskı

15. yüzyıldan günümüze kadar gelmiş olan gravür; çinko, bakır ve alüminyum gibi metal plakalar üzerine metal uçlu aletlerle kazıma tekniği uygulanarak desenin çizilmesi ve özel boyama aşamalarıyla kağıda aktarılması yöntemidir.

Kurşun kalemin kökeni tarih öncesi çağlara kadar uzanır. Yunanlılar ve Romalılar papirüs üzerine kömürle çizimler yapmışlardır. Günümüzde kullanılan kurşun kalem ise 1400'lü yıllara dayanır. Karakalem başlı başına bir sanat dalı olagelmiştir.

 

Karakalem çizimler eserin en temel yapım aşamasıdır. Doğru çizgiler, yumuşak gölgeler, ışık geçişleri, doku ve tonlar esere estetik bir güzellik katar. Karakalem çalışmalarında ışık ve gölgeleri doğru verebilmek için farklı yumuşaklıkta kurşun kalemler, füzen, kömür kalemler kullanılır. Başlangıç aşamasında en sert kalemlerle başlanılan eserde yumuşak kalemlerle ışık ve gölgenin dengesi oluşturulur. Eserin çizilmiş olduğu malzeme de çok önemlidir. Dokulu kağıtlar üzerine çizilmiş bir eser daha göz alıcıdır, ışık ve dengeleri göz önüne çıkarır. Karakalem çiziminin en büyük ustaları, karakalem çizimine uygun basit bir doğrusallık veya sınırlı gölgeleme unsurlarını her zaman korudular. 

İşleniyor...