0212 291 66 67 [email protected]
0

SEPET

Sepetinizde hiç eser yok.

Sulu Boya Tablolar

Filtre

Currently Shopping by

  1. RENK: İndigo

Sulu boya çeşitlerinde pigmentler su bazlı bir solüsyon içerisinde bulunur. Sulu boya bir resim tekniği olarak kullanılmadan önce ilk başlarda mimarlar ve topografya uzmanları tarafından kullanılmaktaydı. 19. yüzyılın başlarında İngiliz sanatçılar sulu boyayı yağlı boyaya eş değerde apayrı bir teknik olarak kabul etmişlerdir. Bundan sonra sulu boya doğal parlaklığı ve hızlı uygulanma kapasitesi sayesinde peyzaj ressamları için ideal bir teknik olmuştur.

 

Sulu boya resim tekniğinde ıslatılmış fırça bir palette boya ile karıştırılır ve kâğıt ya da başka bir yüzey üzerinde uygulanır. Açık ve koyu tonlar, fırça az ya da çok ıslatılarak elde edilir.

Sulu boyada saydamlık, ışık, şiirsel bir anlatım ön plandadır. Su ile inceltilerek uygulanan boyada kontrolün yanı sıra rastlantısal durumlarla da karşılaşılır. Sulu boya tekniği, hızlı düşünmeyi, hızlı hareket etmeyi, güçlü duyumu, sabırlı ve titiz çalışmayı isteyen, hata kabul etmeyen, oldukça zor bir tekniktir. Ustalık kazanıldıktan sonra yapılan eserlerde fırçadaki her rengin dokunuşu kontrollü ve bilinçli olarak yapılır. Hakim bir üslup ve teknik çok önemlidir. Sulu boya birbiriyle uyumlu saydam renklerin yanında, soyut ve somut renkleri, dokuları, lekeleri ve biçim ilişkilerini ışığı da içine katarak mükemmel bir uyum yansıtmaktadır.

İşleniyor...