0212 291 66 67 bilgi@sanatgezgini.com
0

SEPET

Sepetinizde hiç eser yok.

Özgün Baskı

Filtre

Currently Shopping by

  1. Baskı Teknik: Ağaç baskı
  2. TEMA: İnsan

Ağaç Baskı

Ağacın gövdesine paralel bir kütük alınır. Desen sanatçı tarafından bunun üzerine çizilir. Bir rölyef baskı niteliği taşıyan ağaç baskı tekniğinde, kağıda aktarılması istenen imge yüksekte bırakılır, baskıda çıkması istenmeyen kısımlar kütükte oyulur. Yüksekte kalan bölümlere özel baskı boyalarının merdane ile verilmesinden sonra, kalıp üzerine kağıdı konulup, sırtından bir tahta kaşık veya benzeri bir malzeme yardımıyla ovalayarak ya da bir pres yardımıyla kağıda aktarılması mümkündür.

Özgün Baskı
Çoğu zaman tuval resim, yağlıboya resim orijinal, özgün baskı orijinal değilmiş gibi bir yargı vardır.
Oysa ki; sanatçı için “özgün baskı resim teknikleri” de tıpkı yağlıboya, suluboya, akrilik, kolaj gibi bir üretim aracıdır.
Bir eser sanatçının kendisi tarafından ister özgün baskı tekniklerinden herhangi biri, isterse yağlıboya, suluboya veya kolaj gibi bir teknikle üretilmiş olsun, her şekilde orijinaldir ve sanatçı tarafından bizzat imzalanarak sanatseverle buluşur.

Özgün Baskı çeşitleri,  serigrafi, gravür, litografi, linolyum olabilir.  Dünyada  sadece özgün baskı resim müzeleri ve koleksiyonerleri bulunmaktadır. 
İşleniyor...