0212 291 66 67 bilgi@sanatgezgini.com
0

SEPET

Sepetinizde hiç eser yok.

Ali Ertuğrul Küpeli

Ali Ertuğrul Küpeli

1988 yılında Konya'da doğdu.
2006 yılında Konya Çimento Güzel Sanatlar Lisesi'nden mezun oldu.
2010 yılında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Resim-İş Öğretmenliği Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı.
2012 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı'nda araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı.
2014 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı'nda yüksek lisans eğitimini tamamladı.
2018 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı'nda doktora eğitimini tamamladı ve halen Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Ana Sanat Dalı'nda Sanatta Yeterlik eğitimine devam etmektedir.
2021 yılında Doçent Dr. unvanını almış olup, Gazi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı’nda akademik görevini sürdürmektedir.
Uluslararası ve ulusal düzeyde çeşitli sanatsal organizasyonlarda katılımcı ve idari görevlerde bulunmuştur.

Çalışmalarında alternatif bir malzeme olarak ahşap ve türevlerini kullanmaktadır. Eserlerinde renklerin ve tonların birbirine karışıp çokça bilinen geometrik şekillerin üzerinde bilinçli bir şekilde bir araya getirilip bir düzlemde yer aldığı görülmektedir. Yalnızca bir rengin türevlerinin kullanıldığı çalışmalarda geometrik ve kaligrafik kompozisyonlar kurgulanarak, derinliksiz bir uzay izlenimi yaratılma hissi uyandırılmak istenmiş ve üst üste gelen renkli geometrik şekillerin siyah konturlarla sınırları tayin edilmiştir. Gri ve siyah konturlarla açık renk yüzey düzlemlerinde birbirine yakın tonlardaki küçük geometrik şekiller gri çizgilerle kesilir ve kapalı kompozisyonlara dönüştürülür. Yatay ve dikey konturlar yüzeyde bir düzlem resmi arayışını oluşturur. Kaligrafi sanatının izlerini taşıyan son dönem işlerinde çerçevesiz ve düz olarak duvara asılan resimler ortaya çıkmıştır. Farklı ebatlardaki geometrik şekiller daha çok ana renk ve türevleri kullanılarak sarı, mavi, kırmızı, beyaz, gri, kahverengi ve siyah renklere boyanır, düşey ve yatay konturlarla çeşitli biçim düzenlemeleri yan yana getirerek deneysel çalışmalar ortaya çıkarılmaktadır.

 

İşleniyor...