0212 291 66 67 bilgi@sanatgezgini.com
0

SEPET

Sepetinizde hiç eser yok.

Ceylan Dökmen

Ceylan Dökmen

1981 yılında İstanbul’da doğdu.
1999-2004 yılları arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar üniversitesi heykel bölümünde, Prof. Rahmi Aksungur, Prof. Meriç Hızal ve Metin Ekiz atölyelerinde eğitim gördü. Daha sonra 2010 yılında mezun olduğu Marmara Üniversitesi heykel bölümünde Prof. Nilüfer Ergin ve Prof Nilay Büyükişliyen atölyelerinden mezun oldu. Daha sonra Politecnico di Milano’da ışık tasarımı eğitimi aldı ve ışık ve heykelin birleştiği heykeller üretmeye başladı. İtalya’da ve Türkiye’de çeşitli kişisel ve karma sergilere katıldı.
Sanat üretiminin ışık tuttuğu alan, hayatın içindeki devinim, değişim  ve bu devinimler karşısındaki insanoğlunun denge arayışlarıdır. Kent ve insan arasındaki ilişkilerin sınır noktalarına ulaşmaya çalışmaktadır. Kentin nasıl bir oluşum olduğuna değinip, heykelleri aracılığıyla yeni kent ve sosyal düzen arayışları yaratmaya çalışmakta ve insanın doğa karşısında yarattığı, sonrada kendini hapsettiği dünyayı ve dünyanın açmazlarını ele almaktadır. Heykellerinde denge ve güven arayışı, aynı zamanda gerçeklik ve gerçeküstücü bir dünya arasında gidip gelmektedir. Bu eserler, yerleşiklik ve göçebelik arasında gidip gelen hassas bir evrende var olmakta, kullanıldığı malzemenin keskinliği, inceliği ve kırılganlığı ile desteklenmektedir. Malzeme olarak ahşap, metal, deri  ve polyester kullanmaktadır
Kent arayışlarından sonra, kentin içinde insanın özellikle bir kadının varoluşu üzerinde düşünceler üretip, kadınlığın fiziksel ve ruh hallerini üç boyuta dökmeye çalışmaktadır. Son dönemde insanoğlunun zaaflarını, arayışını, sorgulayışını, sırlarını, gizemlerini, toplumsal olaylar karşısında ki duruşunu mitolojik imgeler aracılığıyla heykellerinde ifade etmek istemekte.


İşleniyor...