0212 291 66 67 bilgi@sanatgezgini.com
0

SEPET

Sepetinizde hiç eser yok.

İlker Canikligil

İlker Canikligil

1972'de İstanbul'da doğdu.1991'de Saint Joseph Lisesi'ni bitirdi ve Marmara Üniversitesi Sinema TV bölümüne girdi.1993’ten sonra gerçekleştirdiğikısa filmlerle ulusal ve uluslararası festivallerde bir çok ödül kazandı. Bunların en önemlisi 2002’de Fransa’da, Dünyanın en büyük kısa film festivali Clermont-Ferrand’da kazandığı ödüldür.Profesyonel olarak reklam filmi sektöründe kurguculuk, yönetmen yardımcılığı ve sonrasında yönetmenlik yapan Canikligil aynı süreçte sayısız kısa filmde kameramanlık, kurguculuk yaptı, bir çok kısa film yarışmasında jüri üyeliği yaptı, çeşitli üniversitelerde Kısa Film Atölyeleri yönetti ve kısa film üzerine aralıklı olarak yazılar yazdı. Sinema alanında sanatta yeterliğini 2002’de tamamlayan ve aynı yıl yardımcı doçent olarak atanan İlker Canikligil 1999 - 2006 yıllarıarasında İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema TV Bölümünde tam zamanlı olarak bir çok ders verdi.Canikligil 2006’da üniversiteden ayrıldı. Aynı yıl “Gen” adlı uzun metraj filmi kurguladı ve Adana Film Festivali’nde “En İyi Kurgu” ödülünü kazandı.

2006’dan başlayarak serbest yönetmen olarak birçok reklam filmi ve müzik video yöneten Canikligil,aynı zamanda fotoğraf alanında da çalışmaya başladı ve 2013 yılında Contemporary Istanbul’a katıldı.Aynı yıl Zorlu Performans Sanatları Merkezi’ndesayısal manipülasyonla çoğaltılmış mimari fotoğraflardanoluşan ilk solo sergisi “Çok Aslında Azdır / More is Less”i açtı. 

Eserleri bir çok özel ve kurumsal koleksiyonda yer alan Canikligil'in genellikle büyük formatta ve Diasec altında sunduğu fotoğraflarında gerçekle gerçek dışı birbirine girer. Teknolojinin, tekrarların, çoğaltmaların, minimalist geometrik yapıların, hiperrealizmin, zamansızlığın, şehrin ve kalabalıkların sık sık yer aldığı bu işler "fotoğraf çekmekten" çok "fotoğraf yapma" kaynaklıdır.

Sanatçı halen İstanbul'da yaşamakta, film ve fotoğraf üretmektedir.

Sergi ve Fuarlar:
2014 – CONTRA Contemporary Turkish Art Fair, London
2013 – More is Less* Çok Aslında Azdır – Solo Sergi Zorlu Center PSM Istanbul (Art ON)
2013 – Contemporary Istanbul Çağdaş Sanat Fuarı / İstanbul
2013 – Crossroads III – Karma Sergi / Art On Istanbul
2005 –Telecity – Cur: Başak Şenova – Karma Sergi / Siemens Sanat İstanbul

İşleniyor...