0212 291 66 67 bilgi@sanatgezgini.com
0

SEPET

Sepetinizde hiç eser yok.

İrfan Yavru

İrfan Yavru

1953 yılında İstanbul'da doğdu.
İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü'nden mezun oldu.
1981 yılında politik nedenlerle yurt dışına çıktı. 1985 yılında İsviçre'nin Neuchatel şehrinde resim çalışmalarına başladı. İsviçre'nin Neuchatel şehrinde çalışmalarını sistemli bir hale getirdikten sonra 1987-1988 yıllarında Roma, Paris ve Londra'daki müzelerde inceleme ve çalışmalar yapmıştır ve 1988 yılında Paris'e yerleşmiştir.
Avrupa'nın çeşitli yerlerinde ve İstanbul'da sergiler açan sanatçı, çalışmalarını İstanbul ve Paris'teki atölyelerinde sürdürmektedir.

İrfan Yavru’nun tablolarında; kişinin kendinden bir şeyler bulması için kışkırtan karakterlerin bakışlarıyla karşılaşırız. Bu bakışlardaki anlam ve derinlik toplumda farklı kimliklerin ruh hallerinin birer göstergesidir. Bu tiplerin cinsel kimlikleri çok kategorize edilemez, karakterler androjendir.
Tabloları, tabuların yıkıldığı insanlık hallerinin resmi geçidi gibidir. Dolayısıyla İrfan Yavru’nun tabloları ile çok kolay ve sıkı bir bağ kurulur. Sanatçının kullandığı renklerdeki canlılık ile tiplerin yüzüne yansıyan depresif, melankolik ifadeler bir tezatlık barındırsalar da tabloları izleyenlerde genellikle canlı ve pozitif etkiler bırakır. Portreler realistlik değil yarı-soyut bir teknikle yapılmıştır, yağlı boyanın yoğunluğunu siluetlerde hissedebilirsiniz. Renklerin seçimi adeta oryantal Osmanlı figürlerinin modernize edilerek yeniden yorumlanmasıdır. Renkli sarıkları, fesleriyle bu oryantal esintili portreler, bize hiç aykırı durmayan bir geçmiş hayali gibi gelse de, seyrimizi derinleştirdikçe Baudrillard’ın sözünü ettiği kötülüğün belli-belirsiz saydamlığını görünür kılmak istercesine diktikleri bakışlarıyla belleğimize bugünün meselelerini kazırlar.

İşleniyor...