0212 291 66 67 bilgi@sanatgezgini.com
0

SEPET

Sepetinizde hiç eser yok.

Taha Baydar

Taha Baydar

1987 Eskişehir’de doğdu.
2005-2009 Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümü'nden mezun oldu.
Paşabahçe Denizli Cam Fabrikası ve Yakamoz Cam‘da stajını tamamladı. Başarılı staj dönemiyle birlikte Yakamoz Cam Fabrikası'nda tasarımcı olarak 2011 yılına kadar çalıştı.
Cam objeler, kullanım eşyaları, dekoratif ve mimari alanda birçok tasarım gerçekleştirdi. 2009-2019 yıllarında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi aldı.
2010 yılında Cam Ocağı Vakfı'ndan burslu eğitim kazandı. 2011-2015 Eskişehir Odunpazarı Belediyesi sıcak cam atölyesinde, kurulumundan itibaren yaklaşık 4,5 yıl çalışmalarına cam sanatçısı olarak devam etti. Bu süre boyunca dört kez uluslararası festival düzenlenmesinde aktif rol oynayarak, dünyanın en iyi cam sanatçılarıyla birlikte çalışma fırsatı buldu (Martin Janecky, Jiri Suhajek, Daniel White, Paul de Somma, Pino Cherchi, Jason Christian, Rob Stern, Ed Van Dijk, Jeff Ballard…).
2012 yılında İtalya’nın Murano adasında yer alan cam okulu Abate Zanetti’de kısa süreli eğitim aldı.  2015 yılında cam sanatçısı Gülin Algül ile birlikte, ''Cam Ocağı Artist in Residence'' programında yer aldı. Alanında karma ulusal ve uluslararası birçok sergiye katıldı.


"Arzular şekillendirir kaderi;
Kader şekillendirir arzuları."
Birbiriyle ilgisi olmayan, bambaşka yer ve noktada bulunan her düşünce; aynı beden içinde cereyan eder. 
Aynı sokağın iki ucunda oturan farklı birey gibidir. Aynı şehirde, aynı ülkede, paylaştığımız ayrı ama aynı dünyanın insanları olmak gibi. Birbirini desteklemeyen zıt düşüncelerin aynı zihinden çıkması bile yeterlidir benzerlik ilişkisini anlatmaya. Farkları haykırmak yetmez, balçıkla sıvamak değiştirmez. Çok uzakgibi görünse de; iç içe geçmiş bin bir düşünce ile her yeni gün, arayışlarla buluruz kendimizi. Ve bu arayış çabaları bazen bir ömür, bazen birkaç gündür.“Benzer” isimli sergisinde ele aldığı görüş; birbirleriyle farklı görülen gidilecek yolların, fikirlerin, kendi içinde oluşturduğu etkileşimdir. Bu sayede olumlu ya da olumsuz her sonucu yaşayan bizler, içe içe girmiş zihin veyaşam denklemlerinde istediklerimizi elde etme çabasında buluşuruz.Tıpkı seramik ve camda olduğu gibi.Birbirinden çok farklı görüntü ve sonuçlar elde edilen iki malzemenin, farklılıklarını ortaya çıkartan benzerliklerini yine aynı fikir ile ele almaktadır. İkisi de pişer, ikisi de reaksiyona girer. İkisi de aynı şeyianlatabilir; birini ayakta, diğerini oturarak da alkışlayabilirsin. Ama ikisini de anlarsın.

Kişisel Sergiler:
2018 ‘’Benzer’’ Galeri Soyut / B Salonu – Ankara
2015 ‘’Gibi’’ Galeri Soyut / A Salonu – Ankara

İşleniyor...