0212 291 66 67 bilgi@sanatgezgini.com
0

SEPET

Sepetinizde hiç eser yok.

Tuba Önder Demircioğlu

Tuba Önder Demircioğlu

1969 yılında Eskişehir’de doğdu.
İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir’de tamamladı.
1991 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Anasanat Dalı'nda, Artistik Seramik Bölümü'nde Prof. Zehra Çobanlı atölyesinde lisans eğitimini tamamladı.
1993 yılında, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Anasanat Dalı'nda Prof. Erdinç Bakla danışmanlığında ‘’ Post - Modern Seramikler ve Kişisel Öneriler ‘’ konulu tezi ile yüksek lisans eğitimini tamamladı.
1998 yılında ,Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik ve Cam Anasanat Dalı'nda , Prof. Erdinç Bakla danışmanlığında, Günümüzde Post-modernizmde Sembolik Anlatım ve Seramikle Buluşması konulu tezi ile sanatta yeterlilik eğitimini tamamladı.
Lisans eğitimi sırasında, 1989’ da Gorbon Sanat’ da tasarımlar yaptı.
1987-1990 yılları arasında Atilla Galatalı ve Filiz Özgüven Galatalı ile birlikte seramik form ve yüzeysel tasarım çalışmaları yaptı.
Sanatının felsefe ve düşünce ile buluşması, Atilla Galatalı ile yaptığı çalışmalarda önem kazandı.
1992-1994 yılları arasında İTO, UNIDO, P.İ.S.İ.E kuruluşlarının ortaklaşa düzenlediği ‘’Ayakkabı tasarım ve model yapımı’’ eğitimlerine katıldı.
Kendi atölyesinde belirli dönemlerde workshoplar ve seminerler düzenlemektedir.
Seramik sanatının daha iyi anlaşılması ve yaygınlaşması için bazı belediyelerle çalışmalar yürütmektedir.
Seramik, heykel çalışmaları dışında, farklı mekanlarda tasarım çalışmalarında da bulunmaktadır.
Sanatçı eğilimi olan artistik çalışmalar ile ilgili felsefi ve akademik araştırmalarına da devam etmekte ve bunlarla ilgili yazın çalışmaları üzerine de yoğun bir şekilde eğilmektedir.
Türk Seramik Derneği üyesi olan sanatçı aynı zamanda UKKSA'nın da (Uluslararası Knidos Kültür Sanat Akademisi)  danışma kurulunda bulunmaktadır.
2019 yılında dünyanın en seçkin sanat fuarlarından Art Miami’ye katılarak Türk seramik sanatını temsil eden Tuba Önder Demircioğlu, daha sonra Londra’da eserlerini sergiledi.

"Aslında tüm hikayeleri insanla ilgili. İnsan ruhunun derinlerini sorgulayan ve yorumlayan eserler. 'Dans Edenler' koleksiyonu, Sufi felsefesi ile temellenen, bu felsefenin iç dünyamızla ilgili değerlerini sembolik olarak anlatan ve bu anlatımları soyut insan bedenleri üzerinde yorumlayan eserler. 'Savaşçılar' materyalist dünyanın kaçınılmaz sonuçlarından biri olan savaşlara gitmek zorunda olan, aslında savaşmak istemeyen askerler. Bu sebeple heykellerin formları başka alemlerde gibi algılanır. Bazıları rüyada, bazıları rehavet içinde, bazıları uzanır, bazıları yakarış halinde... 'Kökler' geçmişimizi, geleneklerimizi, bugünümüzü, genlerle nesilden nesle aktarılan bilgilerin sarıp sarmaladığı bir seri. 'Rüzgarla Gelenler' çok hüzünlü bir günde, gökyüzünde rüzgarla dans eden yaprakların gösterisine uzunca bir süre tanıklık etmemle ortaya çıktı. Bu heykeller de savrulan yapraklar gibi; yaşamın getirdikleri karşısında parçalanarak savrulan insan bedenlerine dönüştü; parçalanan ama dağılmayan. 300 derecede pişen bu heykellerde, en ilkel teknik olan çimdikleme tekniğini kullanıyorum. Hiçbir aletin kullanılmadığı, sadece elle yapılan heykellerde formun her yerinde parmak izlerimi görmek mümkün. Bu da benim için, çoğunlukla da izleyenler için oldukça duygusal etkiler bırakıyor. Ve tabii ki hepsini kucaklayan, her dönemde farklı bir ruha bürünen 'Tuba Ağacı'nı söylemeden geçmek olmaz."

Ödüller

1989 – Genç Yetenekler Seramik Yarışması, Sergileme Ödülü, İSTANBUL
1990 – Kültür Bakanlığı Sergisi, D.G.S.G Genç Kuşak Sanatçıları Seramik Sergisi, ANKARA
1991 – 52. Devlet Resim Heykel Sergisi, ANKARA


Kataloglar

1990 –Kültür Bakanlıgı Genç Kusak Sanatçıları Seramik Sergisi Katalogu,ANKARA
1991 –52.Devlet Resim Heykel Sergisi Katalogu,ANKARA
2007 –Artist 17. Istanbul Sanat Fuar Kataloğu
2007 –ArtForum 3. Plastik Sanatlar Fuarı,ANKARA
2008 –Artİst 18. İstanbul Sanat Fuar Kataloğu
2009 --Artİst 19. İstanbul Sanat Fuar Kataloğu
2011- Artist 21. İstanbul Sanat Fuar Kataloğu
2013- Artist 23.İstanbul Sanat Fuar Kataloğu

Koleksiyonlar

Muharrem Aktas Koleksiyonu
Tanıl Küçük Koleksiyonu
Eczacıbası Sanat Atölyesi Koleksiyonu
Sabancı Koleksiyonu
Gorbon Koleksiyonu
Ömer Yenici Koleksiyonu

Eğitim Durumu

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Yüksek Lisans
Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Anasanat Dalı

İşleniyor...